رامین مسگرلو

رامین مسگرلو در سنین کودکی به همراه مادر دیپلمات خود از ایران خارج شد، و خود می‌گوید از بچگی به این پی برده که دوست ندارد رئیس داشته باشد. حرفه‌ی فروش مستقیم خود را از سال ۱۹۹۰ در سن بیست سالگی آغاز کرد. ۱۴ سال از وقت خود را صرف ساخت سازمان فروش خود کرد، و در رده سه مربی برتر این حرفه قرار گرفته است، و برای هزاران نفر در دنیا نقش مشاور را بازی کرده است. او نویسنده کتاب فارنزیک نتورکر است. از وی می توان این را آموخت که فروش مستقیم هم، مانند هر حرفه‌ی دیگری نیازمند تمرین و نظم و تعهد است. او خود می‌گوید: من فکر می‌کنم که خیلی خوش اقبال بودم که با کار زیاد توانستم، در سن ۲۵ سالگی اولین میلیون دلار خود را درآورم، و الان توانسته‌ام در چهار شرکت، فروش مولتی میلیون دلاری ایجاد کنم. درسه شرکت از این چهار شرکت من توزیع کننده ارشد بودم، و در نهایت در سال ۲۰۰۵ شرکت خود را راه انداختم این داستان شروع او است.

او در مصاحبه‌ای داستان آشنایی خود را با صنعت MLM این‌گونه توضیح می‌دهد:
داستان من احتمالاً با داستان افراد درمانده دیگر هیچ فرقی ندارد، کسانی که نیاز داشتند تا زندگی‌شان را تغییر دهند. و من همیشه می‌گویم که هرگاه شاگرد آماده باشد، معلم خودش پیدا می‌شود. من در کسب و کار رستوران بودم و در سن 20 سالگی در رستوران کار میکردم. کار رستوران اصلاً ساده نیست و تو باید روزی ۱۴ یا ۱۵ ساعت سخت کار کنی. به یاد دارم که یک روز عصر جمعه خسته نشسته بودم، و منتظر شروع ناهار بودم، و با خودم فکر می‌کردم اگر در ۲۰ سالگی احساسم انقدر بد است، پس قطعاً احساسم در ۳۰ سالگی بدتر است. من نمی‌خواهم این کار را برای ده سال آینده انجام بدهم. و همین‌طور که در این وضعیت بودم یکی از مشتریان آشنای من وارد شد، به من یک کاغذ داد با تصویر یک جگوار و پورشه، نوشته بود که چگونه یک مرد با فروش کلوچه در خانه در ماه ۷۲ هزار دلار درآمد دارد. من با خودم گفتم که این دروغ است، چون من با روزی ۱۶ ساعت کار ۳۰۰۰ دلار در ماه درآمد دارم. شاید روی این کاغذ تبلیغاتی اشتباه چاپ شده باشد، شاید منظور از فروش کوکائین در خانه بوده است، نمی‌تواند از طریق فروش کلوچه باشد. و این اولین تجربه من از آشنایی با MLM بود. هیچ‌کس تا قبل از آن با من راجع به اینکه این صنعت چگونه است صحبت نکرده بود. من به عنوان یک ایرانی دیر‌باور برای اثبات حقایق روی آن کاغذ به شهر تورنتو دو ساعت و نیم آن‌طرف‌تر رفتم، و همان خانه و همان پورشه و جگوار را دیدم، و این شروع من در سال ۱۹۹۰ در سن بیست سالگی بود. و این داستان من بود، که در ابتدا به صورت نیمه وقت کار کردم و بعد از ۱۴ ماه تمام وقت شدم و از شر کار در رستوران خلاص شدم.

نظر وی درباره بازاریابی چند سطحی

او خود چنین می‌گوید: من در طول ۲۶ سال گذشته هم وکیل مدافع، و هم منتقد MLM بوده‌‌ام و این موضوع یک دلیل خوب دارد. بازاریابی چند سطحی نیاز اساسی دنیای امروز است، این کار آخرین شانس تجارت آزاد است، آخرین شانس فردی عادی برای رسیدن به نتیجه غیر عادی، آخرین شانس یک فرد معمولی برای رسیدن به موفقیت چشمگیر مالی است. فرقی نمی‌کند که در کانادا باشی یا ایران یا امریکا یا استرالیا مردم همه جای دنیا، مردم هستند و همه جا مشکلات خودشان را دارند.
شغل با یک واژه در خطر است، و آن واژه تورم است. تورم امروز در حال از بین بردن دنیا است و دولت‌ها را با چالش روبرو کرده است. در حقیقت وقتیکه تورم وارد زندگی شما می‌شود شما ۳ انتخاب دارید: اول اینکه می‌توانید سطح زندگی خود را کاهش دهید تا در زندگی‌تان تعادل ایجاد کنید. و یا اینکه بدهکار دیگران شوید تا زندگی خود را حفظ کنید. یا اینکه به منبع درآمد خود اضافه کنید.
سی سال پیش در خانواده فقط یک نفر کار می‌کرد و کافی هم بود. خانواده با همین یک منبع درآمد راحت بودند. به خاطر تورم که معنی آن (کاهش ارزش پول) است، هر سال که می‌گذرد شما کمتر و کمتر چیزی را که احتیاج دارید می خرید. بعد از آن دیگر دو نفر باید کار می‌کردند، زن و شوهر هر دو باید درآمد می‌داشتند و این برای مدتی خوب بود.
اما در قرن کنونی حتی این هم کافی نیست. پس اگر در خانه شما دو نفر کار می‌کنند باید باز هم به درآمد خود اضافه کنید. به این دلیل MLM مورد علاقه من است. این تنها فرصتی است که آنرا با انعطاف زمانی که دارد، می‌توان شروع کرد، و قابلیت افزایش درآمد خانواده را زیاد کرد.

پس بازاریابی چند سطحی دیگر به طور قطع یک نیاز الزامی است. دلیلی دارد که الان ۱۶۰ دولت در جهان از این کار حمایت می‌کنند. ویدیویی از بیل کلینتون در سال ۲۰۰۸ روی یوتیوب هست که می‌گوید: اگر به خاطر بازاریابی چند سطحی نبود، کل اقتصاد فرو پاشیده شده بود. MLM یک نیاز واجب است و دولت‌ها هم آن را می‌دانند. دیگر موضوع بازاریابی چند سطحی این نیست که باید آن را انجام بدهید یا نه، موضوع این است که با چه شرکتی کارتان را شروع کنید. و اگر آن را انجام ندهید یا خود را در بدهی کلان می‌بینید، و یا اینکه سطح زندگی خود را به شدت کاهش می‌دهید. در ضمن این حرفه سخت‌ترین گونه از یک کسب و کار است، حتی برای راه اندازی از کسب و کار سنتی هم سخت‌تر است.

در کسب‌وکار سنتی شما فقط به پول نیاز دارید. شما پول داری و با آن مردم را می‌خری، و پول در می‌آوری. اما اینجا اینطور نیست، دلیل این تفاوت این است که شما با کارمند طرف نیستید، شما با اشخاص مستقلی طرف هستید که نه تنها قبلاً در این کار نبوده‌اند، که هر کدام از این افراد نظر خاص خود را دارند و همه آنها فکر می‌کنند که بلدند چگونه این کار را انجام دهند و حتی شما باید آنها را به سطحی بالاتر ارتقا بدهید، که کار خیلی سختی است.

معنای فارنزیک نتورکر که در کنار اسم رامین مسگرلو می‌آید چیست؟

وی خود این چنین توضیح می‌دهد: هر چیز قانونی (فارنزیک) بالاترین سطح از واکاوی آن چیز است. به عنوان مثال پزشکی قانونی، کار پزشکی قانونی این است که بفهمد چه چیزی واقعاً اتفاق افتاده است. حسابرسی قانونی برای شرکتی مثل مایکروسافت، کارش این است که بفهمد واقعاً چه اتفاقی در حساب‌های مالی افتاده است، و نتورکر قانونی هم مشابه اینهاست. پیشرفته‌ترین و با جزئیات‌ترین سیستم از دهه ۹۰ تا کنون است.
من این کتاب را فقط برای افراد تمام وقت تهیه کرده‌ام. چون یکی از چیزهایی که این صنعت متوجه آن نمی‌شود و من چندین سال است که آن را آموزش می‌دهم، این است که انجام دادن MLM به صورت نیمه وقت با انجام دادن آن به صورت تمام وقت تفاوت دارد. خیلی‌ها این را متوجه نمی‌شوند چیزی که همیشه و همیشه لیدرها راجب آن حرف می‌زنند. فارنزیک نتورکر اولین دوره آموزشی پیشرفته در دنیا در زمینه فروش مستقیم، و بازاریابی چند سطحی به نتورکرهای تمام وقت هست.

مشکل بازاریابی چند سطحی این است که عده‌ای به آن به چشم یک کلوپ اجتماعی نگاه می‌کنند. کاری که خودشان باید به این جلسه بروند و دیگران هم به این جلسات ببرند. اما بازاریابی چند سطحی یک کسب و کار است. فارنزیک نتورک روانشناسی پشت این کسب‌وکار است.
خیلی‌ها سعی می‌کنند که به مردم یاد بدهند که چگونه بهترین فروشنده باشند، و بهترین عضو گیرنده شوند، در حالیکه هنوز نمی‌دانند که چگونه یک کسب و کار را بگردانند. کاری که فارنزیک می‌کند این است که افراد، در ابتدا چگونه تبدیل به یک بیزینس من شوند. شما نمی‌توانید از کسی بخواهید قهرمان اتومبیلرانی شود در حالی که گواهینامه رانندگی ندارد. کاری که فارنزیک می‌کند همین است اول یاد می‌دهد چگونه صاحب یک کسب و کار بشوید، و بعد به شما مهارت‌هایی که برای ساختن یک سازمان بزرگ لازم دارید را یاد می دهد.

از دیگر دستاوردهای رامین مسگرلو:

موفقیت در ۴ شرکت MLM به عنوان بازاریاب از سال ۹۰ ۱۹ تا ۰۳ ۲۰ .
ابداع سیستم کاری فارنزیک نتورکر (آخرین کلام برای تبحر در نتورک مارکتینگ) در سال ۹ ۹ ۱۹ و خالق کتاب فارنزیک نتورکر که این کتاب ۷ بار تجدید چاپ شده است.
تاسیس شرکت بازاریابی شبکه¬ای خود در سال ۲۰۰۵ با محصولات مد و فشن، مراقبت ویژه پوست سلامتی و مراقبت شخصی
انتخاب به عنوان حرفه¬ای ترین متخصص طرح‌های درآمدزایی صنعت بازاریابی شبکه‌ای توسط مجله بیزنس فور هوم در سال ۲۰۱۰
حضور بر روی جلد مجله آمریکن بیزنس ژورنال به همراه وارن بافت در سال ۲۰۱۳ FOR HOME
انتخاب به عنوان دومین نتورکر برتر تمام دنیا در رای گیری مجله BUSINESS سال ۲۰۱۴
انتخاب به عنوان استاد برتر نتورکر توسط مجله نتورکینگ تایمز NETWORKING TIMES در سال ۱ ۲۰۱
نامزد دریافت جایزه کارآفرین سال کشور کانادا در سال ۲۰۱۵
اولین ایرانی عضو در تالار مشاهیر بازاریابی شبکه‌ای در سال ۲۰۱۶
حضور در شوی تلویزیونی برایان تریسی در سال ۲۰۱۶

اسکرول به بالا